Konsultacje behawioralne
Konsultacja behawioralna składa się z wnikliwego wywiadu, który zawiera m.in. dokładny opis zachowań problemowych psa, historię pochodzenia czy relacje z innymi psami . Podczas konsultacji staram się zaobserwować psa i środowisko w jakim żyje. Po wnikliwej obserwacji, omówieniu ćwiczeń oraz zmian do wprowadzenia w codzienne życie dosyłane są również zalecenia oraz dokładny opis wcześniej omawianych zagadnień w formie elektronicznej. Od tego momentu jestem do wszelkiej dyspozycji i nadzoru w terapii behawioralnej Waszego psa.
Przykłady problemów z jakimi pracuję:
-
Zachowania agresywne/ludzie/zwierzęta/samochody/rowery
-
Problemy separacyjne (zostawanie samemu w domu)
-
Zaburzenia/fobie lękowe np. burze/fajerwerki
-
Treningiem czystości
-
Nadpobudliwość/reaktywność/ekscytacja
-
Niszczenie przedmiotów
-
Samouszkodzenia/samookaleczenia
-
Bronienie zasobów,
-
mają lęki (np. przed fajerwerkami)
-
ciągnięcie na smyczy,
-
nadmierne wokalizacje
Jak to dokładnie wygląda?
Wywiad medyczny jest podstawą do dalszej obserwacji zwierzęcia, ponieważ problemy zdrowotne mogą być przyczyną zmian w zachowaniu. Podczas spotkania w naturalnym środowisku psa mogę zaobserwować jego codzienne zwyczaje, oraz otoczenie w jakim przebywa. Bardzo ważnym elementem uzupełniającym wywiad są nagrania kłopotliwych zachowań, ma to szczególne znaczenie podczas samotnych pobytów w domu. Wspólnie z właścicielami definiujemy listę problemów, następnie dokładnie omawiam ich możliwe przyczyny. W mojej pracy skupiam się na emocjach jakie przeżywa zwierzę, w nich szukam przyczyn zachowania. To jak czuje się pies przez większość czasu składa się na jego nastrój i potrzeby, które nie zawsze ma możliwość realizować. Podczas pierwszego spotkania prezentuję jak ćwiczyć z psem – zależnie od jego motywacji i temperamentu. Propozycja działań jest ustalana indywidualnie – czasami wystarczająca jest tylko jedna wizyta, oraz weryfikacja zdalna. W trudniejszych przypadkach konieczne są kolejne wizyty i/lub szkolenie indywidualne. Ważnym elementem terapii jest stały kontakt behawiorysty z właścicielem psa, aby móc zmodyfikować podjęte działania.
Jak długo to trwa?
Program zmiany zachowania zależy od wielu czynników: stopnia nasilenia problemu, czasu jaki można poświęcić psu, zaangażowania właścicieli oraz indywidualnych cech psa. Bardzo często rozwiązaniem problemu jest nauka podstawowego posłuszeństwa, lub reorganizacja planu dnia psa. W wielu przypadkach wyjściem do terapii behawioralnej jest zastosowanie leków, które otworzą psa na działania człowieka.